Ehliyet bile sulandırılırsa zeytinyağı hayda hayda

  • İlan / İçerik Numarası : # 1175 34 kez görüntülendi.
  • İlanı verenle iletişime geç
    • Kıbrıs, Turkey

Kıbrısta ehliyet bile sulandırılırsa zeytinyağı hayda hayda sulandırılır başlıklı makale ile KKTC de yaşanan büyük sorunlara ve çözümlerine ışık tutuluyor.

Nüfus arttıkça, kültür farklılıkları çoğaldıkça garip olaylar da artıyormuş meğer. Mesela halihazırda faaliyette olan 16 üniversite var. Değil sokaktan geçene, devletin en üst bir bürokratına ‘Bu 16 üniversitenin adını say’ deseniz, inanın sayamaz. Beş veya altısını sayar, hepsi o kadar! Sırada bir 16 tane daha varmış, başvuruda bulundular ve onay bekliyorlar.
Malum ‘turizm, eğitim ve kültür adasıyız’ ya!..
Turizm ve eğitim adası olmak gerçekten bir zenginliktir, iftihar edilecek bir durumdur. Yeter ki koşullar yerine getirilsin, eksiksiz denetim yapılsın.
Denetim deyince aklımıza neler gelmedi ki?
Örneğin bu ülkede yaşamayan çok sayıda Türkiye uyruklu kişiye sahte belge düzenleyerek sürüş ehliyeti verdikleri iddia edilenler mahkeme huzuruna çıkarıldı. Gazete başlıklarında bunlara ‘ehliyet vurgunu çetesi’ deniliyor. Konu yargıda… Bu nedenle enine boyuna irdelemek olmaz! Sıkı denetimler yapılmış olsaydı, bunlar olur muydu? Gene de ortaya çıkarıldığına göre şükretmek gerek.
O güzelim zeytinyağına bile hile karıştırıldı. Ülke genelinde 19 firmanın 8’inin zeytinyağlarında katkı maddesi saptandı. Hangi firmalar olduğu da açıklandı. Hani yeterli denetim yok diyoruz, ama bir bakıma da personel yetersizliğine rağmen denetimler yapıldığını görüyoruz. Teşekkür etmemek elde değil. Buna halkın sağlığıyla oynamak denir. Daha fazla kâr elde etmek amacıyla zeytinyağını şu veya bu maddeyle sulandıracaksın da ne olacak? Hiç mi vicdanın sızlamayacak?
Yapılan analizlerde yağlarında bir nevi karışım olan tağşiş içeren firmalar da açıklandı. Herhangi bir kalıntı madde olmayanlar da! İşte vatandaşın da istediği bu değil midir? Nerde hile var, nerde yok bu vatandaş bilsin ve alışverişini de ona göre yapsın. Dünyada en önemli ve de caydırıcı olan denetimdir. Kurallara uymayanı kamuoyuna açıklamak, bir yerde teşhir etmek, mahkemenin kararından bile daha etkilidir.
Trafikte hemen her gün kırmızı ışıkta geçişler olmaktadır. Mesela dün saat 10.30 raddelerinde Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda başka şeritte yeşil yanarken, öteki yolda beklemesi gereken bir kamyonetin kural ihlali yaparak kırmızı ışıkta hızla geçmesi, haklı bir şekilde korna çalarak protestolara neden oldu. Bekleyemez miydi, yoksa padişaha kelle mi götürecekti?
Her yerde trafik polisi de bulunamaz ki! Ama akıl edip de, trafik ışıklarına kamera yerleştirilmiş olsa, kırmızıda geçenlerin ehliyetleri alınsa, caydırıcı cezalara çarptırılsalar ve kamuoyu önünde teşhir edilseler, inanın bu tür ihlalleri yapan ‘trafik canavarlarının’ sayısı her geçen gün azalacak ve yollarda hem kendilerinin, hem de başkalarının hayatı ile oynayamayacaklardır. Direksiyon başında olan ensesinde kanunun hükmünü hissetmelidir. Aynı şekilde direksiyon başındayken telefon kullanmak, hatta daha da kötüsü mesajlaşmaların neden olduğu kazalar ancak caydırıcı cezalarla önlenebilir. Fakat bizde gerekli veya gereksiz yerlere kameralar döşenirken, trafik ışıklarında nedense kamera sistemi oluşturulmuş değildir. Acaba neden?
Çoğu defa denetimsizlikten şikâyet ediyoruz, ama yapılan denetimlerde de sağlık konusunda önemli veriler ortaya koyanları da tebrik etmemiz gerekir. Her ne kadar onların görevleriyse de, halkın sağlığı bakımından, halkı bilgilendirme açısından önemlidir. Örneğin Tarım Dairesi, ithal ve yerli ürünlerde yapılan gıda kontrolleri sonucunda, limit üstü kalıntı tespit edilen bazı ithal üzüm, fındık ve kuru incirlerin imha edildiğini açıkladı. Yerli ürünlerden de bazı üreticilere ait nar ve maydanozda limit üstü kalıntıya rastlandığından, bunların hasadına izin verilmedi. Değerlerin üzerinde kalıntı bulunan gıdaları üreten firmalar da açıklandı. İşte bunun adına şeffaflık denir.
Zaten bu ülkeye Güney’den devamlı surette kaçak et sokulmakta, sağlığa uygun olup olmadığı bilinmeyen her türlü zeytinyağı ve daha nice maddeler getirilmektedir. Türkiye’den ithal edilen bazı ürünlerde de zaman zaman limit üstü kalıntılara rastlanmaktadır. Tüm bunlara karşı denetim görevini yerine getirenlerin olanakları artırılmalı, çağdaş donanımları sağlanmalı, personel yetersizliği varsa, derhal giderilmelidir. Sonuçta halkın sağlığı ile oynamaya kimsenin hakkı yoktur.
Zaten Rum tarafı, ENOSİS sevdası nedeniyle Kıbrıs sorununu sulandırma çabasında… Garantörlüğü, askerin konumunu, iki bölgeliliği, iki toplumluluğu, federasyonu sulandırmak için ha bre didiniyor, uğraşıyor. Bari biz kendi içimizi sulandırmayalım. Ama dedik ya, ehliyette bile sulandırma olursa, zeytinyağında hayda hayda olur!

kıbrıs sorunlar, kıbrısta sorunlar, kıbrıs eğitim sistemi, kıbrıs tartışma, kıbrıs güncel sorunlar, kktc son dakika haberler, kıbrıs haberleri, kktc

Yayın tarihi: Ekim 31, 2017 Değiştirilme tarihi: Ekim 31, 2017 Yayınlayan / Yazan : Ehliyet Sürücü Src Belgesi Kurslar

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Ehliyet Sürücü Src Belgesi Kurslar
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

  • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
  • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
  • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
  • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.