Kıbrısta Sınava Girmeden Ehliyet Alanlar Dikkat

  • İlan / İçerik Numarası : # 1176 464 kez görüntülendi.
  • İlanı verenle iletişime geç
    • Kıbrıs, Turkey

Kıbrısta sınava girmeden ehliyet alanlar dikkat KKTC polisi sahte ehliyet çetesine baskın yaptı ve çete çökertildi aldığınız sürücü belgesi çöpe gidebilir.

Sınava sokmadan 100'lerce ehliyet vermişler!
Yurt dışında olanlara sahte evraklarla KKTC sürüş ehliyeti verdikleri gerekçesiyle tutuklanan üçü müfettiş biri şoför okulu sahibi 4 zanlının 100’ü aşkın kişiye ehliyet verdiği açıklandı.

Organize bir şekilde harekete ederek 100’ü aşkın kişiye sahte evraklar düzenleyip KKTC sürüş ehliyeti verdikleri tespit edilen Ergüneş Şoför Okulu sahibi Yahya Ergör, suç tarihinde sürüş ehliyeti müfettişi olarak görev yapan Taner Nusret, Münür Gayi ve Savaş Gökdeniz dün tutuklama talebi ile Girne’de mahkemeye çıkarıldı. Suç tarihinde müfettiş olup daha sonra Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nda özel kalem müdürlüğüne getirilen Nusret’in bu olaydan dolayı görevden alındığı açıklandı. Polis bünyesinde Şubat ayından beridir yürütülen soruşturma sonucu tespit edilen üçü müfettiş dört zanlı dün tek tek yargıç huzuruna çıkarılarak haklarındaki iddialar aktarıldı.

24 TÜRKİYE, 69 ÜÇÜNCÜ DÜNYA VATANDAŞINA SAHTE EHLİYET

İlk olarak Ergüneş Şoför Okulu sahibi Yahya Ergör yargıç huzuruna çıkarıldı. Polis çavuşu Tolga Ateşli, zanlı Yahya Ergör’ün 2005-2017 yılları arasında ‘Sürüş Kabiliyet Belgesi’ ve ‘Motorlu Taşıt Aracı Sürüş Ehliyeti veya Öğrenci için Dilekçe’ formunu sahteleyip tedavüle sürmek suretiyle sınav tarihlerinde KKTC’de olmamalarına rağmen toplam 24 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının KKTC sürüş ehliyeti almalarını sağladığını söyledi. Ateşli, zanlı Ergör’ün 69 üçüncü ülke vatandaşını yanında çalışanı olan H.F.’nin taşeron şirketinde gösterip çalışma izni çıkardıktan sonra sınavlara katılmadan ehliyet almasını sağladığını da belirtti.

SUÇ TESPİT EDİLDİ

Polis çavuşu, önceki gün Ergüneş Şoför Okulu iş yerinde mahkeme emri ile gerçekleşen aramada, iş yerinde yüzlerce evrakın emare olarak alındığını söyledi. Polis çavuşu Tolga Ateşli, zanlı Taner Nusret’in müfettiş olduğu 2013-2016 yılları arasında tümü Türkiye vatandaşı olan ve ülkede yaşamını sürdürmeyen 9 kişiye sürüş sınavlarına katılmadan ehliyet verdiğini kaydetti. Ateşli, zanlının müfettiş olduğu dönemde ‘Sürüş Kabiliyet Belgesi’ ve ‘Motorlu Taşıt Aracı Sürüş Ehliyeti veya Öğrenci için Dilekçe’ formunu sahteleyip mühürlediğini incelenen evraklarda tespit ettiklerini belirtti.

EHLİYET SAYISI ARTABİLİR

Polis, zanlı Savaş Gökdeniz’in ise Müfettiş olduğu 2014-2015 yılları arasında ülkede yaşamını sürdürmeyen 6 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yurt dışında olmalarına rağmen sahte evrak düzenleyip sınava girmiş gibi göstererek ehliyet almalarını sağladığını ifade etti. Ateşli, zanlı Münür Gayi’nin ise müfettiş olduğu 2013-2016 yılları içinde aynı şekilde 8 kişiyi sınava girmiş olarak gösterip ehliyet almalarını sağladığını ifade etti.

Soruşturmayı yürüten polis çavuşu Tolga Ateşli, yüzlerce evrakın incelendiğini ve ehliyet alan kişilerin sayısının artabileceğine dikkati çekti. İhbarın 3 Şubat tarihinde yapıldığını ifade eden Ateşli, aylardır soruşturmayı büyük bir titizlikle yürüttüklerini belirtti.

İLK ETAPTA 116 KİŞİ

Ülkede yaşamayan ve hiçbir sınava katılmadan ehliyet alan ilk belirlemelere göre 116 kişinin isimlerinin gerekli yerlere mesaj çekildiğini ve aranan şahıs olarak ilan edildiklerini kaydeden polis çavuşu, zanlılardan ‘Rüşvet’ ile ilgili yapılan sorgulamada sessiz kaldıklarını ve polise herhangi bir beyanda bulunmadıklarını ifade etti. Ateşli, yüzlerce evrakın mercek altında olduğunu zanlıların serbest bırakılması durumunda tanıklara müdahale edebileceklerini ifade ederek soruşturmanın selameti açısından 4 zanlının da bir gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Mahkeme haklarında “Sahte Resmi Evrak Düzenlemek”, “Evrak Sahtelemek” , “Sahtekârlıkla Kayıt Temini” , “Rüşvet” ve “Menfaat Temini için Sahte Gerçek Dışı veya Hukuka Aykırı evrak düzenleme İmzalama Tasdik etme veya verme” suçlarından soruşturma yapılan zanlıların ilk etapta bir gün süreyle tutuklu kalmalarına emir verdi.

NUSRET GÖREVDEN ALINDI

Bu arada Tarım Bakanlığı, “Sahte Ehliyetverilmesi” gerekçesiyle Ehliyet Müfettişlerinin tutuklandığı polis haberlerinde yer alan ve basında çıkan isimler arasında yer alan Tarım Bakanı Özel Kalem Müdürü Taner Nusret'in görevden alındığını açıkladı.Bakanlık tarafından yapılan açıklamanın devamında şöyle denildi:“Çıkan haberlerle söz konusu bürokratın bakanlığımızda görevi dönemi ile hiç bir alakası olmadığını, ilgili davaların geçmişte Ehliyet Müfettişliği dönemine ait olduğunu belirtir, bakanlığımızın konuya ortak edilmesini Kabul etmemiz asla mümkün değildir.Bakanlık bürokratının adının geçmesi ve davaya konu olan sürecin mahkemeye taşınmasından dolayı soruşturmanın selameti açısından ilgili şahsın bugünden itibaren özel kalem görevinden alındığını bildiririz.”

kıbrıs sınavsız ehliyet, kıbrıs sınavsız ehliyet veren yerler, kıbrıs sınava girmeden ehliyet, kktc, sınavsız ehliyet, sınava girmeden ehliyet alma

Yayın tarihi: Ekim 31, 2017 Değiştirilme tarihi: Ekim 31, 2017 Yayınlayan / Yazan : Ehliyet Sürücü Src Belgesi Kurslar

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Ehliyet Sürücü Src Belgesi Kurslar
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

  • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
  • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
  • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
  • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.