Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • İlan / İçerik Numarası : # 1032 40 kez görüntülendi.
  • İlanı verenle iletişime geç
    • Turkey

Plaka sorgulama işlemi nasıl yapılır online araç araba oto vasıta minibüs motosiklet plakası kaza kasko çalıntı hasar durumu sorgula nasıl sorgulanır tavsiyeler.

Plaka sorgulama, araç satın alacak kişiler için önemlidir. Sorgulama ile araca ait borç olup olmadığı ya da parça değişikliği olup olmadığı kısa süre içerisinde öğrenilebilir. Böylece ileride yaşanabilecek sorunların da önüne geçilmiş olur. Plaka sorgulama nasıl yapılır?

Plaka sorgulama işlemi için 4 seçenek bulunur. Bu seçenekler; SMS, E-Devlet, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile sorgulama işlemidir. Yapılacak olan sorgulama işlemi sonucunda araçta hangi parçanın değiştirildiği, araca ait cezalar, hasar kayıtları ve kaza raporları öğrenilebilir.

E-DEVLET İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA

E-Devlet üzerinden araç plaka sorgulaması için turkiye.gov.tr internet sitesinden sisteme giriş yapılmalıdır. Sisteme giriş için mobil imza, E-imza, internet bankacılığı, E-Devlet şifresi ve mobil bankacılık olmak üzere beş seçenek yer alır. Bu giriş seçeneklerinden birisiyle sisteme girildikten sonra, e-Hizmetler bölümü açılır. Burada yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü bağlantısı üzerinden ‘’Araç Plaka Sorgulama’’ bağlantısı ile sorgulama yapılabilir. Sorgulama sonucunda aracın markası, rengi, modeli, sahip belge tarihi ve tescil birimi bilgileri öğrenilebilir. Bunlar dışında hak mahrumiyeti ve aracın çalıntı olup olmadığı bilgilerine de erişilebilir.


SMS İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA

Araç plaka sorgulama işlemleri, tüm operatör kullanıcıları tarafından yapılabilir. Sorgulama için gönderilen her mesaj 7 Türk Lirası ile ücretlendirilir. SMS ile değişen parça sorgulaması için ‘’PARCA PLAKA’’ yazılarak 5664’e mesaj gönderilmelidir. Örneğin; PARCA 34ABE12345

‘’DETAY boşluk Plaka’’ yazılarak aracın son sahiplik süresi, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu ve kaskosuz olduğu süre bilgisi görülebilir. Hasar geçmişi sorgulaması için de aracın plakası yazılarak 5664’e gönderilmelidir. Sorgulama ile aracın plakası değişmiş bile olsa hasar geçmişi öğrenilebilir. Bu bilgiler dışında SMS ile araç detay sorgulama, kasko sigorta durumu sorgulama, trafik sorgulama, tutanak sorgulama ve poliçe sorgulama işlemi yapılabilir.

EGM İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinden sorgulama işlemi, siteye girildikten sonra ‘’Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’’ bağlantısı kullanılarak yapılır. Açılan bölümden ad, soyad, doğum tarihi ve T.C. kimlik numarası bilgilerinin girilmesi gereklidir. Sorgulama ile son bir yıla ait trafik cezalarına ulaşılabilir.

SİGORTA BİLGİ VE GÖZETİM MERKEZİ İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile araç sorgulama işlemi için, internet sitesine girilir. Ardından ‘’Sorgulamalar ve Online İşlemler’’ menüsü açılır. Açılan menü üzerinden sorgulama yapılacak bağlantıya girilerek, araç plakası ve T.C. kimlik numarası ilgili yerlere eksiksiz olarak yazılarak araç plaka sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

plaka sorgulama nasıl yapılır, plaka sorgulama, plaka sorgulama nasıl yaparım, plaka sorgulama nasıl oluyor, plaka sorgulama sitesi, plaka hasar sorgulama, plaka araç sahibi sorgulama, plaka araç cezası sorgulama
er.

Yayın tarihi: Eylül 27, 2017 Yayınlayan / Yazan : Ehliyet Sürücü Src Belgesi Kurslar

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Ehliyet Sürücü Src Belgesi Kurslar
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

  • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
  • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
  • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
  • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.