Sürücü Kursu Eğitimcisinden Cumhurbaşkanına Sorular

 • İlan / İçerik Numarası : # 1152 28 kez görüntülendi.
 • İlanı verenle iletişime geç
  • Bolu, Turkey

Sürücü kursu eğitimcisinden cumhurbaşkanına ehliyet belgesi almada yaşanan sıkıntılar ve yanlışlıklar ile alakalı şikayetler sorular detaylar haberler.

29.05.2013 tarih ve 28661 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği” son olarak 19.10.2017 tarih ve 30215 sayılı Resmi gazetede yayımlanan şekliyle tekrar revize edilerek güncellendi.

Bende, Sn Cumhurbaşkanımın affına sığınarak zatialilerine danışmanlarına inceletmesi için birkaç sorum olacak;

1.Ülkemizde halen ilk ve orta dereceli okullarımızda kaç öğretmenimiz kamyon, çekici ve tır kullanabiliyor. Ehliyetleri C ve CE olsa da fiilen kullanabiliyorlar mı?

Bu öğretmenlerimiz yeni yönetmeliğe göre Ehliyet Sınavı komisyonlarında görev aldıkları takdirde, akan trafikte araçta, sürücü adayı ile yalnız bir komisyon üyesi araca binerse müdahale şansı ne olabilir? ( Yönetmeliğe göre diğer komisyon üyesi ve direksiyon usta öğreticisi başka bir araçla sınav aracını arkadan takip edecekler)

2.Sınav araçlarının içinde, fren ve debriyaj ilave pedallarında, haricen müdahale edildiğini gösterebilmek için ışıklı sistem yönetmelik gereği takılı olmasına rağmen niçin Direksiyon usta öğreticisi adayın yanına değil de arka koltukta diğer komisyon üyesi ile birlikte sınava alınıyor?

Direksiyon sınavını yapan komisyonlar, aday sınav esnasında başarısız olursa o aracı geriye getirmekten aciz mi? Yoksa gururlarımı kırılır.?

Acizse; niçin komisyonda görev veriliyor?

Aciz değilse; direksiyon usta öğreticilerinin sınavda ne işi var? Adı sınav. Komisyon kendisi yapamıyor mu?

3.Direksiyon Usta Öğreticilerinin halen sınavlarda görevlendirme şekli hukuki mi? Şayet hukuki deniyorsa, görevlendirme ücretleri diğer görevlendirilenler gibi, adayların yatırdığı sınav ücretlerinden değil de, Motorlu Taşıt Sürücü Kurslarınca ödenmesi isteniyor?

4. Çalışma güzergâhları niçin sınav güzergâhı ile sınırlandırılıyor? İllerde İl Trafik Komisyonlarınca başka çalışma güzergâhları da ilave edilerek sürücü adaylarının daha iyi yetişmesi sağlanamaz mı?

5.Ehliyeti hak edenlerin iki sene aday sürücü gibi işlem göreceğine ilişkin kontrolleri kim uyguluyor?

Tamamen kör dövüşüne dönen bu sınav sistemine artık lütfen müdahale edin.

Ülkemizin onca sorunu arasında bu konu bazılarımıza belki çok basit görünebilir ama gelecekte yollarımız kan gölüne dönmesini istemiyorsak ivedilikle bu işin yönetmeliğinin tekrar gözden geçirilmesi gerekir.

Yönetmelikte taraf olanlar bu işi fiilen yapanların olmadığı açıkça görülmektedir. Masa başında hazırlanan (hazırlayanların unvanı ne olursa olsun bu konuda yeterli ehliyete haiz olmadıkları gün gibi aşikar) bu yönetmelikte ancak bu kadar oluyor.

Gençlerimizin altına arabayı vermeden bir kez daha düşünelim.

Yönetmelik düzeltilmediği takdirde ehliyet alanlar sadece ehliyet aldığı güzergâhta araba kullanabilir.

Gerisi boş laf.

Sn. Cumhurbaşkanım, biliyorum derdiniz başınızdan aşkın. Ama bu ülkenin gençlerine gelin yazık etmeyelim. Yönetmeliğin tekrar ve gerçekçi bir şekilde hazırlanması için sizden başka müracaat makamı kalmadı. Konuyu son çare olarak gazetedeki köşemden size arz etmekte buldum.

Saygılarımla……

ehliyet sorunları, sürücü belgesi sorunları, ehliyet alırken yanlışlıkları, ehliyet kanununda yapılan yanlışlıklar, ehliyet kanunu, sürücü kursu kanunu

Yayın tarihi: Ekim 31, 2017 Değiştirilme tarihi: Ekim 31, 2017 Yayınlayan / Yazan : Ehliyet Sürücü Src Belgesi Kurslar

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Ehliyet Sürücü Src Belgesi Kurslar
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

İlgili / Benzer İlanlar

 • Türkiye Sürücü Kursu Eğitimcileri Konfederasyonu 6. Çalıştayı

  Türkiye Sürücü Kursu Eğitimcileri Konfederasyonu 6. Çalıştayı

  Sürücü Kursu Haberleri (Ankara) İlan / kayıt numarası : # 1148 18kez görüntülendi. Ekim 31, 2017 İlanı verenle iletişime geç

  Türkiye sürücü kursu eğitimcileri konfederasyonu 6. çalıştayı Antalya'da yapıldı çalıştayda ele alınan tartışılan konular sorunlar sonuçlar alınan kararlar. TBMM İdare Amiri Uslu:- 'Çalıştayda, sürücü kurs sınavlarının belirli gün ve yerlerde yapılma...

 • Akyazı Sürücü Kursu Haberleri Haber

  Akyazı Sürücü Kursu Haberleri Haber

  Sürücü Kursu Haberleri Akyazı(Sakarya) İlan / kayıt numarası : # 1010 34kez görüntülendi. Temmuz 19, 2017 İlanı verenle iletişime geç

  Akyazı Kuzuluk Sürücü kursu haberleri haber en son güncel haberler ehliyet sınav günleri kurs tarihleri başlama dönemleri etkinlikler olaylar yorumlar. Uzun zamandan beri sürücü kurslarına ait araçlar Kuzuluk Şose Mahallesinde sürücü adaylarına şoför...